Draamateatri uues lavastuses mängivad olulisi rolle 1944. aasta ja male (ERR)

VAATA UUDIST

Elo Ellermaa
Rubriik: Teater

Kaks andekat venda, tippmaletaja Paul Keres ja füüsik Harald Keres olid 20. sajandi keskpaiga Eestis mitmete oluliste sündmuste keerises. Draamateatri laval saab alates pühapäevast kaasa elada kuulsate vendade elulugudele.

Lavastus "Keskmängustrateegia" põhineb Madis Kõivu samanimelisel näidendil. Selle keskmes on malesuurmeistrist ning akadeemikust vennad. Nende nimed on laval küll Märt ja Valdu, kuid kuulsad vennad Keresed on selgelt nende prototüübid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koos teiste tegelastega püütakse meelde tuletada vanu aegu, kuid on üks sõlmpunkt ja see on 1944. aasta, mil Eestisse tulid Nõukogude väed. Sest just see aeg oli sõlmpunktiks ka näidendi autori Madis Kõivu jaoks.

"Ta ise on seda korduvalt kirjeldanud, et see on nagu selline piirjoon, mis on tema elu jaganud kaheks," selgitas lavastaja Priit Pedajas. "Kõik, mis oli enne seda ja mis oli pärast seda. On nagu kaks täiesti erinevat elu ja selles kõige segasemas ajas see näidend väga suures osas ka meenutab seda aega."

Loomulikult mängib ka male lavastuses olulist rolli.

Valdu osatäitja Mait Malmsteni sõnul on malemäng metafoor, millest selle loo puhul kindlasti üle ega ümber ei saa. "Ammu tuntud paralleel male ja elu vahel on siin lihtsalt käsitlust leidnud üsna mastaapselt ja seda läbi Kereste perekonna loo."

Kogu lugu räägib mälestustest ja sellest, kes mida täpselt mäletab. Legende ja salapära oli Kereste perekonna ümber palju. Kas või see küsimus, kas Paul Keres pidi meelega kaotama pärast Nõukogude vägede sissetulekut.

Märdi osatäitja Indrek Sammul arvas, et nüüd on selge, et Keres oli sundseisus. "Ja ka seesama Tiefi valitsuse ülesõidu korraldamine, see ei olnud selline fantaasia. Ta oli nendega seotud, ta käis täpselt samadel aegadel, täpselt samades kohtades, aga mitte keegi täpselt ei tea, kas ta kasutas oma sidemeid, kas see oli või ei olnud," nentis ta.

"Keskmängustrateegia" esietendub pühapäeval.

Toimetas
Laur Viirand