Newsletter

Stay informed on our latest news!

Esimene lugemine: "Preilid ja masinad"

A. H. Tammsaare, Kairi Kruus

4. mail kl 19 Maalisaalis

Esimene lugemine:
Kairi Kruus
"Preilid ja masinad"

Lavatekst Anton Hansen Tammsaare esseede põhjal. Kasutatud on tekste A. H. Tammsaare esseekogust "Armastusest ja lapselikkusest" (koostaja Maarja Vaino, Tartu 2011).

Tammsaare seekordse teatriesituse ajendiks on väärikas tähtpäev: 80 aastat tagasi jõudis esmakordselt lavale Tammsaare suurromaan „Tõde ja õigus“. Eesti Draamateatris, tollase nimega Draamastuudio Teatris esietendus 7. veebruaril Andres Särevi dramatiseering „Vargamäe“, lavastas Kaarli Aluoja, kujundas Päären Raudvee. Eesti teatri esimene lava-Andres oli Ado Hõimre, esimene lava-Pearu oli Johannes Kaljola, Krõõta mängis Aili Engelberg ja Marit Lo Tui.

Draamateatri algupärandilavastused ja ka Tammsaare dramatiseeringud vallandasid eesti teatris algupärandite buumi. Algas tänaseni kestev eesti teatri viljakas ja mahukas tammsaareaana, millesse kuulub olulisi lavastusi ka Eesti Draamateatris: Tammsaare teistegi proosateoste dramatiseeringute lavastused, tema näidendite esmalavastused, pöördeline "Inimene ja jumal" 50 aastat tagasi ("Tõe ja õiguse" teise osa põhjal, dramatiseeris ja lavastas Voldemar Panso).

Sel puhul vaatame Tammsaare teoste teatrielu minevikku ja tulevikku. Eesti Draamateater, Tammsaare muuseum ja Eesti teatri- ja muusikamuuseum korraldavad 4. mail Tammsaare teatripäeva.

Tammsaare Muuseumis toimub kell 12.00 vestlusring “Tammsaare tekstide lavaelu muutused”. Teatriloolased Luule Epner ja Lea Tormis ning lavastaja-dramaturg Urmas Lennuk püüavad hõlmata olulisemaid jõujooni (ning muutusi nendes jõujoontes), mis on Tammsaare lavastamisega seoses Eesti teatrites ja teatriajaloos toimunud. Tegemist on ühtaegu olulise valdkonna kaardistamisega teatriajaloolises mõttes kui ka mahuka ning vajaliku panusega Tammsaare uurimise seisukohalt. Olete oodatud kolme asjatundja arutlusest osa saama!

Särevi Teatritoas tähistatakse teeneka teatrimehe, Tammsaare esimese dramatiseerija Andres Särevi 110. sünniaastapäeva ning Särevi Teatritoa 30. juubelit. Kell 16 esineb Tallinna Ülikooli Tudengiteater ÜLLAR Tammsaare-ainelise lavastusega "Me armastame ainult, nagu oskame". Lavastuse tekst pärineb "Tõest ja õigusest".

Päeva lõpetab Tammsaare loomingu põhjal valminud uhiuue teatriteksti Esimene lugemine Eesti Draamateatris. Allpool katkend Kairi Kruusi dramatiseeringust.

ANTONINA: Selle õnnetu “preili” seljataga istub mees, kes arvab, et tüdruk ja neiu on palju igavamad kui preili. Mehel on igav, surnulikult igav! Kogu maa oleme lokaalidega üle ujutanud, aga lokaalidesse ei kõlba mõni tüdruk või neiu. Selleks, et mehel oleks lõbus, on ikka preilit vaja.
ANTON: Naisel on ju ka igav, mis teda muidu seal lokaalides kinni hoiab. Kuidas oleks igavatel inimestel võimalik lapsi sigitada või neidkasvatada? See teeks elu hoopis igavaks.
ANTONINA: Ega mees siis ole sunnitud lokaalidest loobuma! Otse selle vastu: mees peab veel enam nendesse minema, sest last ootav naine on hoopis igav loomakene. Tema nimelt muutub hellaks, hädiseks ja pisarliseks.
ANTON: Meie sigisime üsna kenakesti, seni kui meil oli ainult töö, kirik ja kõrts, aga uued eluvõimalused ei aita kuigi palju, kui samal ajal avanevad uued võimalused lõbutsemiseks. Peaaegu üleöö oleme Euroopast üle võtnud kõik tsivilisatsiooni voorused ja pahed.
ANTONINA: No kui juba statistika pidi näitama, et naine ihuüksi peab kõiki neid pahesid ja vooruseid üleval pidama, siis ei jäägi tal just väga palju aega üle, mida lapsele pühendada.
ANTON: Maailmas on saanud armsaks viisiks ja ajaviiteks naistest rääkida kui kangelastest. Meestega võrreldes muidugi. Küllap aga on õigus neil, kes arvavad, et mees ja naine väärivad teineteist.
ANTONINA: Aga kui naine ei ole läbisegi suurem kangelane kui mees, mispärast peaksime siis lootma, et ta suudaks ühes mehega töötada õpetajana,
ametnikuna ja kontoristina, peale selle ühes mehega istuda kinos, kohvikus, teatris ja igasuguseil võistlusil, kuulata raadiot, vändata grammofoni ja istuda kaardilauas ning lisaks, kui mees puhkab, kanda ilmale lapsi ja neid armastuses kasvatada?

Loevad: Jüri Tiidus ja Piret Krumm (Mees ja Naine), Hendrik Toompere jr jr (Anton), Kersti Heinloo (Antonina), Uku Uuberg (Hans), Ester Pajusoo (Naislugejakirjad), Pääru Oja (Meeslugejakiri). Lavastajana juhendab Mari-Liis Lill.

Dates Start time Kirjeldus Stage