Newsletter

Stay informed on our latest news!

Gösta Berlingi saaga

Selma Lagerlöf

Etendus on 1 vaheajaga ning kestab 3 tundi ja 15 minutit.

Suurejooneline romantiline rootsi saaga viib meid 19. sajandi algusesse ja romaani autori, kuulsa Selma Lagerlöfi kodumaa kõrgetesse metsadesse ja kaunitesse mõisatesse, kabelisse ja sepikotta, taluõue ja põlislaande. Ühest armuloost ja seiklusest teise kihutav Gösta Berling on uhke ja ihaldusväärne mees, kuid tema armastus ei too kellelegi õnne. Ta on langenud ingel - viinahimu ja tulipäisus tõmbasid kriipsu peale tema pastorikarjäärile. Maakonna rikkaim naine, kardetud majoriproua päästis küll ta elu ning võttis oma mõisa leivale. Aga kurat kiusab, hing igatseb, põlislaas kohiseb ja ahvatleb seiklustele nii Gösta kui kogu fantastilise ja kirju tegelastehulga.

Lagerlöf põimib julgesti rahvausundi üleloomulikkust tegelikkusega, ammutab muistenditest inspiratsiooni ja kasutab nende fantastilisi motiive. "Gösta Berlingi saagas" kajab vastu rootsi pärimuste müstika ja vägi, hingemattev looduse ilu ja jõud.

Gösta Berling: "Rõõm on inimlaste suurim vara ja nii see peabki olema. Kuid raske mõistatusena püsib maailmas edasi küsimus, kuidas võib inimene olla korraga rõõmus ja hea."

Selma Lagerlöf (1858–1940) on rootsi kultuuris üks tähelepanuväärsemaid naisi. 1907 valiti ta Uppsala Ülikooli audoktoriks, 1909 sai ta esimese rootslasena ja esimese naisena Nobeli kirjandusauhinna (teda oli esitatud juba kahel korral varemgi), 1914 valiti ta esimese naisena Rootsi Akadeemia liikmeks.

"Gösta Berlingi saaga" valmis aastal 1891. Eesti lugeja tunneb Lagerlöfi kindlasti ka tema teise suurteose järgi, see on muinasjutuline "Nils Holgerssoni imeline teekond läbi Rootsi".

Esietendus 28. jaanuaril 2006 suures saalis.

Etendustel on sünkroontõlge vene keelde. Kõrvaklapid palume küsida piletööride käest.

Lavastaja Priit Pedajas
Kunstnik Aime Unt
Tantsujuht Laine Mägi

Osades: Tiit Sukk, Ain Lutsepp, Ita Ever või Kersti Kreismann, Anti Reinthal, Raimo Pass, Tõnu Kark, Jaanus Orgulas, Tõnu Oja, Maria Avdjushko, Tõnn Lamp (külalisena), Guido Kangur, Priit Pedajas, Tõnu Mikiver, Mihkel Kabel, Ester Pajusoo, Kaie Mihkelson, Harriet Toompere või Britta Vahur, Pille Lukin (külalisena), Maria Klenskaja, Laine Mägi, Mari-Liis Lill.

Dates Start time Kirjeldus Stage