Newsletter

Stay informed on our latest news!

Mari-Liis Lille ja Paavo Piigi näidend „Jaanipäev“ on kirjanduse aastaauhinna nominent

13.02.2019

„Ülem-Suetuk? Oleks nagu kusagilt kuulnud, et sinna on Eesti riigi poolt isegi emakeeleõpetajaid saadetud… Aga kus see asub? Kes seal elavad? Miks nad seal elavad? Kas nad on ikka „päris“ eestlased? Kes see „eestlane“ ülepea on?“, küsisid Mari-Liis Lill ja Paavo Piik „Jaanipäeva“ lavastuse saatesõnas. Eestist on aegade jooksul palju välja rännatud, üks suur rändelaine liikus 19. sajandil ka ida poole. Nende inimeste järeltulijad elavad tänini Venemaal ja Krimmis.

Lille ja Piigi dokumentaalnäidend põhineb 2016. aastal Siberis eesti külas Ülem-Suetukis tehtud intervjuudel ja näidend esietendus Eesti Draamateatris Tõnn Lambi lavastuses 2018. aasta kevadel ja on praegugi mängukavas (mängivad Ester Pajusoo, Laine Mägi, Martin Veinmann, Markus Luik, Magdaleena Maasik, Karmo Nigula).

„Jaanipäevas“ kuuleme südamlikke isiklikke lugusid, kuidas hoitakse alal eesti keelt ja meelt, millised on kombed ja kuidas püsib kogukond, kuidas sealt Siberi sülest vaadates paistavad eestlased ja kuidas venelased.

„Varsti vajab Eesti Ülem-Suetukki ehk rohkemgi kui Ülem-Suetuk Eestit, sest see paik tuletab meile meelde, kui oluline on, et säiliks mitmekesisus, erinevad eluviisid, side maaga, elu keset puhast loodust, vahetud ja soojad inimsuhted,“ on kirjutanud Piret Toomet, eesti keele õpetaja Ülem-Suetuki koolis 2000.–2001. õppeaastal.

Kirjandusauhinna laureaadid kuulutatakse välja emakeelepäeval, 14. märtsil.