ESIMENE LUGEMINE: DESDEMONA

Paula Vogel

Rahvusvahelisel naistepäeval, 8. märtsil kell 20.00 tuleb Maalisaalis esimesele lugemisele Paula Vogeli "Desdemona. Näidend taskurätikust."

Eesti näitekirjandust tutvustavas sarjas "Esimene lugemine" on esmakordselt kavas tõlge: seekord on teatril rõõm tutvustada uut näitekirjanduse tõlkijat, EHI romanistika ja tõlketeaduse ning -kunsti magistranti Evelin Banhardi. Varem on ta inglise keelest tõlkinud lastekirjandust, "Desdemona" on tema draamatõlke debüüt.

"Desdemona" on teravmeelne spekulatsioon Shakespeare'i "Othello" teemal. Siin saavad sõna "Othello" naised ja nad räägivad sellest, millest Shakespeare vaikis. Naised on siin omaette, meeste pilgu alt väljas ja avameelsed. Avaneb täiesti ootamatu pilt. Meestele ingellikult süütu tunduv Desdemona käib salaja bordellis litsiks, truu abielunaine Emilia unistab üksinda elamisest, prostituut Bianca on kindla käega ärinaine, kes kogub raha hea mehe kosimiseks ja oma tulevastele lastele korraliku kodu rajamiseks. Shakespeare'i "Othello" traagiline intriig kadunud taskurätiku pärast on täpselt sama, ent Desdemona on intriigi autor, mitte ohver.

"Desdemona" autor Paula Vogel (1951) on USA Browni ülikooli kirjutamise meistriklassi professor, 1988. aastal pälvis ta Pulitzeri preemia.

Alusteksti, Shakespeare'i "Othello" tundmine ei ole "Desdemona" nautimeseks tingimata vajalik, ent tuleb kahtlemata kasuks ? "Othello" on Eesti Draamateatri mängukavas 26. veebruaril ja 4. märtsil. "Othello" pileti ettenäitajale on "Desdemona" pääse soodushinnaga.

"Esimest lugemist" toetab Eesti Kultuurkapital.

Loevad:

Desdemona  Riina Maidre,
Emilia  Mari Lill,
Bianca  Elina Reinold.
Lavastajana juhendab Harriet Toompere.

Mänguajad Algusaeg Kirjeldus Saal