Hõimud

Nina Raine

Etendus on ühe vaheajaga ning kestab 2 tundi ja 20 minutit.

Pääru Oja – Eesti teatri aastaauhind parimale meespeaosatäitjale 2015 (Billy Hõimud)

Billy sündis kurdina, kuuljate pere kolmanda lapsena. Tema vanematel on omapärane arusaam, et kurti last tuleb kasvatada nii nagu teisigi ehk siis tema kurtusest mitte välja tehes. Billy õppis hiilgavalt huultelt lugema, kuid mitte viipekeelt kasutama. Aga füüsiline kurtus ja kuulmine on kommunikatsioonist vaid üks ja võib-olla mitte peamine osa, kuulmine ja kuulamine ja ära kuulamine ja kuulda võtmine on erinevad asjad. Nii ka Billy peres, kus üksteisega rääkimise asemel kõlavad pigem edevad monoloogid. Kus suhtlemine seisneb pigem võitluses ja esinemises kui mõistmise ja omaksvõtu püüus. Kus võib-olla kurt Billy on ainus, kes tegelikult kuulab. Billy oskab nii oma perele kui ka oma kurtusele uue pilguga vaadata pärast kohtumist naisega, kes vastupidiselt talle endale on sündinud kurtide vanemate kuulja lapsena, kuid on aegamööda kuulmist kaotamas. Billy leiab kurtide kogukonnas kuuluvustunde, mida kodu ei pakkunud.

„Hõimud“ räägib inimlikust kontaktist: mõned ei kuule teisi oma füüsilise puude tõttu, kuid mõned emotsionaalse kurtuse tõttu, sest nad ei oska kedagi teist ära kuulata.

Näidendi autor Nina Raine on rääkinud näidendi sünniloost, et ta nägi dokumentaalfilmi kurdist paarist, kes ootas last ja lootis, et see laps sünnib samuti kurdina. Pere on nagu hõim, mis tahab oma väärtusi, uskumusi ja keelt lastele edasi anda.

Näidend esietendus esmakordselt 2010. aastal Londonis Royal Court Theatre’s.

Esietendus 21. septembril 2014 väikses saalis.

Lavastaja Priit Pedajas
Kunstnik Riina Degtjarenko
Tõlkinud Krista Kaer

Osades Tõnu Oja, Kaie Mihkelson, Piret Krumm, Tiit Sukk, Pääru Oja, Marta Laan.

Mänguajad Algusaeg Kirjeldus Saal