Kaart ja territoorium

Michel Houellebecq

Etendus on ühe vaheajaga ning kestab 3 tundi.

Indrek Sammul – Eesti teatri aastaauhind parimale meeskõrvalosatäitjale 2016 (töömees ja detektiiv Kaart ja territoorium)

Juhan Ulfsaki lavastus "Kaart ja territoorium" põhineb Michel Houellebecqi samanimelisel romaanil, kasutades ka teistes Houellebecqi romaanides, intervjuudes ja mõtteavaldustes väljendatud väiteid, tundeid ja meeleolusid. Lavastuse keskmes on Jed, kes teeb peadpööritavat karjääri kunstnikuna. Jedi ümber koonduvad inimesed, keda võiks nimetada osakeseks "kunstimaailmast". On galeristid ja kunstnikud, teiste seas ka kaunitar Olga. Koos räägitakse kunstist, ilust ning maailmast, ühiselt lähenetakse keskeale ja vanadusele. Seda rütmi katkestavad Jedi jaoks vaid ühiselt veedetud vaikuse ja nõutusega täidetud hetked pensionile läinud isaga. Kõik elavad rahulikku, kuid rõõmutut elu. Ja siis toimub mõrv.

Tegevus leiab aset Prantsusmaal, demokraatliku ja humanistliku Euroopa sünniriigis. Keset šansoone, lõputuid kohvikuvestluseid, maitsekat veini, Tour de France'i ja nüansirikast erootikat peidab ennast aga mitte meie maailma tulevik, vaid juba minevik. Kõik on juba ammu tehtud.

Michel Houellebecq on nüüdisaja valusaim kirjanik, kelle skalpell lõikab lahti valge keskealise eurooplase maailma ning enesepilti. "Inimene" on see, kellega Houellebecq jaksab väsimatult tegeleda. Mõned on nimetanud teda nüüdisaja kirjanduse suurimaks huligaaniks, küünikuks ja pessimistiks. Teised aga ütlevad, et Houellebecq on võib-olla meie aja suurim humanist, kellel on öelda midagi väga olulist. Houellebecq ise lõpetab ühe oma romaani sõnadega: "Ajal, mil selle liigi viimased esindajad on jäädavalt lahkumas, tundub meile õiglane avaldada inimkonnale viimast au; avaldada au, mis ka ise kord kustub ja mattub jäägitult ajaliiva alla; ometi on vaja, et see auavaldus saaks vähemalt kordki teoks."

Romaan "Kaart ja territoorium" pälvis Prantsuse olulisima kirjanduspreemia Prix Goncourt.

Näitleja ja lavastaja Juhan Ulfsak on olnud Von Krahli Teatri mootor.Viimastel aastatel on ta töötanud nii näitleja kui lavastajana ka teistes teatrites Eestis, Soomes, Saksamaal ja mujal. Tema viimane lavastus "Kadunud sõbra juhtum" esietendus Teater NO99s.

Esietendus 29. novembril 2015 suures saalis.

Loe lavastuse blogi

Lavastus Juhan Ulfsak (Von Krahli Teater)
Lava Liisi Eelmaa
Kostüüm Jaanus Vahtra
Muusika Hendrik Kaljujärv
Valgus Triin Suvi
Video Emer Värk 
Foto Paul Kuimet
Kaamera Jekaterina Abramova
Tõlkinud Indrek Koff
Dramaturg Eero Epner (Teater NO99)

Osades Hendrik Toompere jr, Lembit Ulfsak või Rein Oja, Pääru Oja, Jaan Rekkor, Ülle Kaljuste, Piret Krumm, Indrek Sammul, Elina Netšajeva (külalisena).

Mänguajad Algusaeg Kirjeldus Saal