Krista Lehari autoriehete näitus "Möbiuse polügoon" väljas Draamateatris

29.04.2017

MÖBIUSE POLÜGOON

Krista Lehari ehted ja Riste Lehari makrofotod ehetest väljas Draamateatri jalutussaalides.

„Möbiuse polügoon“ on Draamateatri teise korruse parketisaali jaoks loodud sümbolistlike installatsioonide sari, mis koosneb seitset mikrokosmost tähistavast
laest rippuvast plastiksfäärist. Sfääride sisemuses on ühekaupa eksponeeritud erinevatest materjalidest, peamiselt hõbedast ja vasest loodud objektid, mis on ühelt poolt kantavad autoriehted, teiselt poolt iseseisvalt vaadeldavad artefaktid. Modulaarselt ühese põhivormiga objektid on täidetud erinevatest taaskasutusmaterjalidest loodud struktuuridega. Saali seintel on aga eksponeeritud Riste Lehari makrofotod objektide loomisel kasutatud materjalide faktuuridest.

Kunstniku sõnul on installatsioonid allegooria meie igavikulisele võitlusele argipäevaga, kus meie nähtamatu vaim on lõksus meie enda isikliku elu metafüüsilises mullis. Võõrandununa ümbritsevast tegelikkusest ja teistest inimestest, läbime igapäevaselt laiutavas näilisuses rutiinselt korduvat argielu trajektoori. Oleme keskendunud materjalile, struktuurile, tekstuurile, mitte sügavikulisele sisule. Oleme samaaegselt oravad rattas ja kanaarilinnud kaevanduses. See installatsioonide sari on ka elust peegelduv iroonia – ehted on ju me identiteedi kõige välimise kihi atribuudid.
See on artefaktiks kehastunud lahing vaatemänguelu tühjusega, võitlus pinna alla peitunud tõeliste mõtete ja tunnete eest. Aga vaatamata kõigele eelöeldule ei tohi me unustada lihtsat tõsiasja, et see näitus on ka lihtsalt kogum omalaadselt kauneid, isikupäraseid ja kantavaid ehteid.

Näitust toetavad Identity (identity.ee), KEHA3 (keha3.ee) ja Silman (silman.ee). Kujunduse juures on taaskasutatud Kaos Arhitektide poolt disainitud vitriine, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi näitusele Klassikud. Rein Mets, 2012.

Krista Lehari on metallikunstnik, Eesti Juveeli disainehete kaubamärgi Lummus disainer, laste- ja täiskasvanute metalliringide juhendaja Vanalinna Hariduskolleegiumis.

kristalehari.com
lummus.com

Kunstnik tänab: Riste Lehari, Margus Triibmann, Ionel Lehari, Maria Tarvas, Ülle Roolaht Tamm, Kaupo Kangur, Identity, Keha3, Silman, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.