Linnateater ja Draamateater toovad ühiselt välja Tom Stoppardi „Utoopia ranniku“ esimesed osad

Tallinna Linnateater ja Eesti Draamateater annavad teada:
Linnateater ja Draamateater toovad ühiselt välja Tom Stoppardi „Utoopia ranniku“ esimesed osad

Tallinna Linnateater ja Eesti Draamateater on pannud seljad kokku ainulaadse projekti nimel. Kaks suurt repertuaariteatrit vahetavad peanäitejuhtidest lavastajaid ning löövad kaardipakina segi näitetrupid, avades publikule võimaluse näha suurt osa mõlema teatri näitlejaid ühiselt mängimas. Lavastatakse briti näitekirjaniku Tom Stoppardi triloogia „Utoopia rannik“ kaks esimest osa.

Algne peanäitejuhtide vahetamise idee kasvas valitud dramaturgilise materjali najal veelgi suuremaks. „Sellises vormis koostöö idee sündis sellest, et paljud näitlejad mängivad koos filmides ja seriaalides, ent teatrilaval on säärast võimalust harvem. Nii mõtlesimegi, et mis oleks, kui segaksime kahe teatri näitetrupid omavahel kokku ja ühtlasi tooksime lavale midagi sellist, mida ühel teatril poleks jõukohane teostada, aga kahe teatri koostöös küll,“ rääkis Draamateatri peanäitejuht Priit Pedajas teatrihooaja avaüritusel Linnateatri Lavaaugus juba augustis.

Materjaliks valitud teos „Utoopia rannik“ toob publiku ette 19. sajandi vene kultuurilise kõrgperioodi, terve plejaadi intellektuaale, kirjanikke ja ühiskonnategelasi ning nende elu nii Venemaal kui Lääne-Euroopas. Bakunin, Herzen, Tšaadajev, Belinski, Turgenev on vaid mõned tegelased, keda näeb arendamas tuliseid ideid paremast tulevikust – taustal keemas aga suured suhted ja põletavad tunded. Mõlemas osas korduvaid tegelasi kehastavad kummaski teatris erinevad osatäitjad – nii näiteks kehastab esimeses osas Mihhail Bakuninit Linnateatri näitleja Tõnn Lamp, teises osas näeb samas rollis aga Tiit Sukka Draamateatrist.

9. märtsil esietendub Draamateatri peanäitejuhi Priit Pedajase käe all Tallinna Linnateatri Põrgulaval triloogia esimene osa, „Utoopia rannik. I osa. Teekond“. Näidendi on tõlkinud Anu Lamp. Lavastuse kunstnik on Liina Unt, valguskunstnik Kalle Karindi. Mängivad Linnateatri näitlejad Piret Kalda, Külli Teetamm, Ursula Ratasepp, Liis Lass, Indrek Ojari, Tõnn Lamp, Karl Andreas Kalmet, Märt Pius, Kaspar Velberg, Andero Ermel, Andres Raag, Sandra Uusberg, Veiko Tubin, Kristjan Üksküla ja Allan Noormets ning Draamateatri näitlejad Ain Lutsepp, Kersti Heinloo, Marta Laan, Taavi Teplenkov, Pääru Oja, Ülle Kaljuste ning Jaan Rekkor.
20. märtsil esietendub Draamateatri suures saalis Elmo Nüganeni lavastatud „Utoopia rannik. II osa. Laevahukk“. Näidendi on tõlkinud Kalle Hein. Lavastuse kunstnik on Pille Jänes, kostüümikunstnik Reet Aus. Mängivad Draamateatri näitlejad Mait Malmsten, Ivo Uukkivi, Indrek Sammul, Hilje Murel, Tiit Sukk, Märt Avandi, Mari-Liis Lill, Merle Palmiste, Guido Kangur, Jüri Tiidus ning Linnateatri näitlejad Elisabet Reinsalu, Henrik Kalmet, Andrus Vaarik, Argo Aadli, Rain Simmul, Priit Võigemast, Anu Lamp, Aleksander Eelmaa, Mart Toome, Margus Tabor, Anne Reemann ja Epp Eespäev.

Linnateatris on Tom Stoppardi varasemalt lavastatud kahel korral: 1989. aastal tuli Roman Baskini käe all välja ”Rosencrantz ja Guildenstern on surnud”, 1997. aastal esietendus aga Jaanus Rohumaa lavastatud legendaarne „Arkaadia“.
Draamateatri lavalaudadele on Stoppardi tekstid seni jõudnud kolmel korral: 1990. aastal esietendus „Erarahu“ Ülo Vihma lavastuses, 1998. aastal tõi Hendrik Toompere jr välja „Armastuse leiutajad“, 2001. aastal nägi rambivalgust Tiit Ojasoo lavastatud lühikrimkade kaksik „Pärast Magritte'i“ ja „Tõeline inspektor Koer“.

Publiku jaoks oluline uudis on see, et alates homsest, 1. veebruarist on müügil mõlema lavastuse piletid. Draamateatri lavastuse „Utoopia rannik. II osa. Laevahukk“ pääsmeid on olnud võimalik osta juba jaanuari algusest, homsest lisanduvad müüki märtsi- ja aprillikuu etenduskordade kõrvale maikuu omad, Linnateatri lavastusele „Utoopia rannik. I osa. Teekond“ on alates homsest võimalik soetada pääsmeid märtsikuu etendustele.

Foto lavastuse "Utoopia rannik. II osa. Laevahukk" proovist Draamateatri Maalisaalis