Näidendiraamat: Sürrealistid

Andrus Kivirähk

Eesti Draamateatri Näidendiraamatu sarja 3. raamatuna ilmus Andrus Kivirähki “Sürrealistid”.

Näidendi tegevus toimub kaasajal. Tegelased on eesti inimesed – kunstnikud, näitlejad, kirjanikud, ärimehed, poliitikud, kelnerid, kriitikud ja muud. Sõjast tagasitulnud kaks meest algatavad liikumise, et muuta kogu olemasolevat kultuurilist ja ühiskondlikku mustrit. Lootustandev algus kisub aga päris pööraseks. On kokkusaamisi ja lahkuminekuid, pettumusi ja säravat rõõmu. Isiklik elu ja avalik elu pööravad lootusetult sassi, millest sünnibki syrreaalne kude. Ja kogu lugu hakkab meenutama midagi tuttavat, midagi ammuolnut, mida enam ei mäleta. Mida siis?

Näidend põhineb autentsete sürrealistide elulugudel: Dali, Breton, Duschamp, Tzara, Bunuel jt. Alusmaterjaliga on vabalt ümber käidud. Enesele teadmata kujuneb meie kaasaegsete kangelaste elu äravahetamiseni sarnaseks juba olnud eludega. Aga kirg, soov ja lootus maailma paremini mõista ja seda paremaks muuta jääb. See ehk ongi kõige olulisem ja syrreaalsem.

Näidendi lavastus esietendus 14. juulil Viinistu Kunstimuuseumis, lavastaja Hendrik Toompere jr, kunstnik Ervin Õunapuu, kostüümikunstnik Riina Degtjarenko, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres.

Sarja ilmumist toetab Kultuurkapital.

Raamat on müügil Eesti Draamateatri kassas.