Näidendiraamat: Voldemar

Andrus Kivirähk

Eesti Draamateatri Näidendiraamatu 4. väljaandeks on Andrus Kivirähki "Voldemar".

Kirjanduse aastapreemia draama valdkonnas 2007.
Eesti teatri aastaauhind 2007 parima algupärandi eest.

Näidendi aluseks on legendaarse teatrijuhi, lavastaja, teatrikooli asutaja ning juhi Voldemar Panso (1920–1977) mälestused, artiklid, päevikud.

Aastal 1955 Nõmme rongis, teel Kivimäelt Balti jaama: ühel pingil tukub plikaohtu Helmi, teisel vana maamees August, kolmandal räbaldunud sinelis 30aastane Lemmergas. Siseneb noor Voldemar Panso, ta sõidab oma lavastuse "Kuningal on külm" esietendusele. „Elagu elu!” – Voldemari lennukas fantaasia haarab kõik kaasa, nii et lühike sõit möödub reaalsuse ja kujutluse, tõsielu ja mängu hoos.

Mängitakse läbi kogu senine Voldemari elu – isa ja ema, tüdrukud ja armastatud, koolikaaslased ja õpetajad, näitlejad, muud eluteel ette tulijad. Mängitakse – või mäletatakse, unistatakse! – lugusid viinast, teatrist, armastusest, sõja jalust läände põgenemisest ja ometi siiajäämisest, Moskvast, haiglast, proovist, küüditamisest, koolist, jälle viinast, teatrist, armastusest...

„Voldemar” esietendus Eesti Draamateatri suures saalis 25. märtsil 2007, lavastaja Merle Karusoo, kunstnik Pille Jänes, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres.

 

Sarja ilmumist toetab Kultuurkapital.

Raamat on müügil Eesti Draamateatri kassas.