информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Abivajajad leiavad inimliku kontakti teatrilavalt (EPL)

08.10.2012

ABIVAJAJAD LEIAVAD INIMLIKU KONTAKTI TEATRILAVALT
Andres Laasik

Draamateatri „Kontakt” toob lavale õnneliku lõpuga loo, mille tegelased suudavad siiski teisi inimhingi mõista.

Martin Alguse näitemängu „Kontakt” lavastus tõendab autori väga head teatritundmist. Laval on võluvalt üles ehitatud stseenid, kus klassikalist moodi tegevus muutub enda vastandiks, justkui oleks „Kontakt” ideaalne teos Aristotelese malli järgi mõõtmiseks. Seda ta päriselt siiski pole.
Kõige huvitavamad pöörded on seotud kahe naispeategelasega, keda mängivad Kleer Maibaum ja Marta Laan ning kes kehastuvad olude sunnil sotsiaalabi osutajateks. Esimesel juhul osutatakse abi halvatud noorukile (Kristo Viiding) ja teisel vaimselt räsida saanud noorele mehele (Märt Avandi), kes on pärast vanematega juhtunud traagilist õnnetust rännanud mööda vaimuhaiglaid ja lõpuks koju naaseb.
Veenval ja intrigeerival moel ehitab näitemäng inimestevahelised suhted üles nii, et abivajaja ja aitaja vahetavad koha ning pealispinna alt avaneb elu keerukus, mis esmapilgul sugugi välja ei paista. Selliseid tegelaste jaoks olulisi saladusi on pea igas „Kontakti” stseenis ja näitlejad oskavad neist tõhusalt kinni hakata, nii et lavastuses jätkub materjali nii vaatamiseks kui ka mõtlemiseks.

Leebe ja südamlik kunst
Rööbiti sotsiaalabi andmisega areneb laval lugu kahest teadlasest (mängivad Ain Lutsepp ja Jaan Rekkor), kes vaagivad Helsingis ja Stockholmis, kuidas õnnestuks üht Eestis kaua küpsenud teadusprojekti edasi viia ja sellele rahvusvahelist rahastust leida. Põrkuvad eetilised vaatenurgad, elukäsitlused. Lutsepp mängib teadlast, kes on fundamentaalseid uuringuid tehes oma vaimsesse elevandiluust torni kinni jäänud, Rekkori esitusest koorub asjalik teadusekorraldaja, kes tahab väärt projekti edasi viia.
„Kontakt” on teos, kus Draamateatri lavalahenduses tuleb inimhinge headusepuhangu sunnil lavale sulaselge inimesemõistmise happy end, mille näitlejad pigistavad laval välja nii tõeselt, kui seda vähegi teha annab.
Teemaderingi poolest kõlab „Kontakt” kokku Uku Uusbergi lavastusega „Kuni inglid sekkuvad”. Selgub, et meie sõnalavastusteatri rahvuslikust uhkusest hakkab saama pisike new age’i mõttevoolu pesa. Sellises leebes ja südamlikus kunstilähenemises ei saa olla midagi kurja ega ohtlikku.

„Kontakt”
Autor: Martin Algus
Lavastaja: Ingomar Vihmar
Kunstnik: Illimar Vihmar
Osades: Kleer Maibaum-Vihmar (külalisena), Kristo Viiding, Ain Lutsepp, Jaan Rekkor, Marta Laan, Märt Avandi, Maria Avdjuško, Martin Algus (külalisena)
Esietendus Eesti Draamateatri väikeses saalis 23. septembril