информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Arvustus. Elamise talumatu kergus (kultuur.err.ee)

ARVUSTUS. ELAMISE TALUMATU KERGUS
Kadi Herkül

Kui teile meeldivad Aki Kaurismäki filmid, siis on Draamateatri “Laulud halli mere äärest” õige valik. Laval on just samasugused elu äärealade asukad, melanhoolsed ja lootusetud, aga sisimas naljakad ja romantilised.

Mis hoopiski ei tähenda, et soome noorema põlvkonna näitekirjaniku Pipsa Lonka "Laulud…" oleks hale pisarakiskuja või masendav olupilt. "Kui kogu lootus on läinud, siis pole põhjust pessimismiks," on öelnud Kaurismäki ja need sõnad sobivad hästi ka Lonka loo ning Draamateatri lavastuse kohta. Pigem saab nalja ja finaal suisa särtsub elurõõmust.

"Laulude…" lavastajalahendus on selgelt ja segiajamatult ingomarvihmarlik – elu kulgeb rõhutatud aeglusega, mängulaad on ülimalt minimalistlik, ei suuri žeste, värvikaid karaktereid ega kõvahäälset kirge. Üksildased inimesed-ullikesed igaüks omas maailmas, mis õige harva kokku puutuvad. (Kui kümnekonna päeva eest avaldatud Euroopa sotsiaaluuring leidis, et eestlane on Euroopa kõige passiivsem suhtleja, siis “Laulud…” panevad veidike kõhklema, et ehk oleme me siiski pisut avatumad kui põhjanaabrid.)

Igatahes – "“Laulud…" on tekst, millele Ingomar Vihmari lähenemine sobib nagu rusikas silmaauku. See argisus ja tavalisus, mis Vihmari "Kass tulisel plekk-katusel" lavastuses mõjus lõtvusena, tundub “Lauludes…” orgaaniline ja ainuvõimalik. Just nõnda siin elatakse: valu, rõõm, kirg – kõik jäävad ütlemata, väljendamata, pinna alla virvendama.

Eraldi väärib esiletõstmist lavastaja ja kunstniku koostöö, mille tulemuseks on mõjusad teatraalsed kujundid ning väga napp ja põhjendatud videolõikude kasutamine. Rõhutamist väärib see just seetõttu, et lugedes ahvatleb Pipsa Lonka tekst pigem “kino tegema”.

Või kuidas kujutaksite teie laval remarki: "Aila ujub ja ujub ja ujub kuhugi sinna. Me ei suuda teda rohkem jälgida, sest Aila ujub kaua. Las Aila jääda sinna oma vette." Aga ei, Aila (Kersti Kreismann) ujub eeslaval ja mitte videos. Ja see on päris teater.

kultuur.err.ee, 17.02.2015