информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Kisma käib ja karvad lendavad (ÄP)

KISMA KÄIB JA KARVAD LENDAVAD
Mari Hiiemäe

Probleemi lahendamine väljub kontrolli alt

Eesti Draamateatri lavastuses "Hävituse ingel" lähevad omavahel raksu lapsevanemad, kes algselt kavatsesid oma laste vahel puhkenud tüli delikaatses vormis arutada. Neljale näitlejale kirjutatud näidend räägib kahest lapsest ja neljast lapsevanemast (Harriet Toompere, Mait Malmsten, Liisa Pulk ja Ivo Uukkivi) - kõik kenadest korralikest perekondadest, kus valitsevad head kombed.
Vanematel on vaja viisakalt ära klaarida laste tüli, sest vahel kaklevad ka korralike perekondade lapsed. Ühesõnaga, ühel poisil on hammas välja löödud ja vanemate asi on nüüd selgeks teha, miks selline asi juhtus.

Populaarne teatritükk mitmekümnes riigis. Plaani järgi peaks asja lahendamine toimuma viisakas vormis rahuliku arutelu teel. Üks asi toob aga kaasa teise ja peagi saab rahulikust arutamisest tuline sõnavahetus, kuhu kistakse ka need teemad, mida polnud plaanis avada. Samuti otsitakse põhjust ja süüdlast, kuigi süüdlase kindlakstegemine on peaaegu et võimatu.
Prantsuse näitekirjaniku ja näitleja Yasmina Reza "Hävituse ingel" on maailmas suurt tähelepanu pälvinud. Sellest on valminud ka film "Tapatalgud" ("Carnage"). Samuti on seda lugu mängitud mitmekümne riigi teatrites.
Eesti Draamateatri lavale on "Hävituse ingli" seadnud Hendrik Toompere jr, kes on Reza loomingut lavastanud ka varem – 1998. aastal jõudis publiku ette "Kunst".

Teravaid dialooge sisaldav värvikas lugu. Lavastaja Hendrik Toompere jr peab Yasmina Rezat üheks oma lemmiknäitekirjanikuks. ERRi raadiouudistele antud intervjuus mainis ta, et võttis "Hävituse ingli" käsile suuresti seepärast, et sai tema "Kunsti" lavastamisest kuhjaga positiivseid kogemusi.
"Mulle jättis see kirjanik juba siis väga hea mulje. Nüüd, kui seda näidendit lugesin, sain aru, et ta on erakordselt hästi aega sisse kirjutatud; räägib päris palju meie ajast, aga samas ka eksistentsiaalsetel teemadel," sõnas Toompere jr.
Heale näidendile kohaselt sisaldab "Hävituse ingel" värvikaid rolle, teravaid dialooge ja haaravat sisu, mis võimaldab argipäevaga paralleele tõmmata.
Ühtlasi pakub lavastus sarkastilist musta huumorit ja isegi filosoofilist mõtteainet, mis paneb pealtvaataja aju tööle. Lavastaja sõnul ei ole tegemist kerge komöödiaga, kuid see on siiski väga naljakas.