информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Kodukoht

Brian Friel

Etendus on 1 vaheajaga ning kestab 2 tundi ja 40 minutit.

Aastal 1878 elavad Ballybegis Donegali maakonnas heasoovlik ja sõbralik inglasest mõisnik, lesestunud Christopher Gore, tema poeg David ja üks naine, kellesse nad mõlemad armunud on – kohalikust külast pärit ja 14. eluaastast alates mõisas töötanud iiri majapidajanna Margaret. Mõisas teeb oma uurimistööd ka inglise antropoloog, kes on vaimustunud tollal moodsast rassilise klassifikatsiooni teooriast. Ta mõõdab oma täppisriistadaga üle iiri külarahva kolbad ja luustiku ning loodab niimoodi “ära kirjeldada” selle rahva olemuse, meelelaadi – õieti tõestada, et juba looduse poolt on iirlased määratud alamrahvaks, nad on ettearvamatud ja ohtlikud. Cristopheri arvates on need mõõtmised süütu inglaslik veidrus, kuid kohalikud tajuvad seda hoopis teisiti, alandava agressiivsusena. Senine rahulik ja nautlev mõisaelu aeg saab läbi, uus ratsionaalne ajastu murrab sisse. Mõis, Ballybegi Suur Maja, aristokraatlikkuse, turvalisuse ja rahu (kuigi võib-olla illusoorse rahu) kants mureneb. Kodukoht pole enam endine.

Brian Frieli “Kodukoht” kujutab taas seda õrna piiri, kus võõras ei oska “lugeda” teist kultuuri, ajalugu, maad, inimesi. “Tõlkijates” lõppes traagiliselt inglise sõjaväe katse kaardistada Iirimaad oma reeglite ja väärtuste järgi, “Aristokraatides” tõi võõra ajaloolase naiivne-siiras uurimispüüd päevavalgele ühe perekonna väljaütlemata valu. “Kodukohas” väljendab võõrast keelt “moodne” teaduslik elukäsitlus, inglase katse kirjeldada iirlaste identiteeti nende keha väliste mõõtude kaudu. “Kodukoht” on väga frielilik ajalooline tragöödia, on kirjutanud iiri teatrikriitika.

Priit Pedajase loomingus on Brian Friel olnud erilisel kohal. 1984. aastal lavastas ta Pärnu teatris “Tõlkijad”, lõikavalt valusa loo vallutajate mõistmatusest põlisrahva suhtes, mis tollases kontekstis mõjus teravalt ühiskonnakriitiliselt. 2000. aastal lavastas Pedajas “Aristokraadid” Keila-Joa mõisas, see oli väga tähendusrikas mängupaik loole ühe aristokraadiperekonna hääbumisest ja kunagise suursuguse kodu lagunemisest. Aastal 2001 lavastas Pedajas Moskvas Pjotr Fomenko teatris Frieli “Tantsides Lughnasas”.

Esietendus 7. juunil 2006 Keila-Joa mõisas.

Lavastaja: Priit Pedajas
Kunstnik: Pille Jänes (külalisena)

Osades: Kersti Heinloo, Ivo Uukkivi, Britta Vahur, Guido Kangur, Lauri Lagle, Jaan Rekkor, Taavi Teplenkov, Tõnu Oja, Laine Mägi, Mihkel Kabel, Raido Ringmets (külalisena), Liisa Tetsmann (külalisena) või Elizabeth Berthel (külalisena) või Anni-Liis Lõhmus (külalisena).

Число Начало Заметки Зал