информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Lavastaja: nüüdis-Euroopa sünd tõi kaasa hulga probleeme (ERR)

LAVASTAJA: NÜÜDIS-EUROOPA SÜND TÕI KAASA HULGA PROBLEEME
Karin Koppel

Kui Ida-Euroopa 1990ndatel ülejäänud Euroopaga ühines, pani see aluse paljudele tänapäeva Euroopa probleemidele, ütles Bulgaaria lavastaja Mladen Kiselov, kelle lavastuses esietendus täna Eesti Draamateatris David Edgari "Nelipühad".

Briti näitekirjaniku David Edgari 1994. aastal kirjutatud näidend "Nelipühad", mis räägib nii kunstiajaloost kui multikultuursusest, on Kiselovi sõnul paljude riikide laval edukas ning põhjuseks võib pidada asjaolu, et selle kirjutamise aeg langes kokku Ida-Euroopa üleminekuga Euroopasse, vahendasid ERRi raadiouudised.

"See, mis siis sündis, oli miski hea ja õiglane, aga samaaegselt sündisid ka kõik probleemid, millega me tänapäeva Euroopas silmitsi oleme. Seega on see lavastus, mis räägib pikka ja jätkuvalt kestvat lugu. See on nagu juur, millest praegune Euroopa on võrsunud, see on lugu sellest, kui raske on olla inimene selles maailmas, mis on üha ebainimlikum," selgitas Kiselov.

Eestis varem Tartu Vanemuises ja Tallinna Linnateatris lavastanud Kiselovi hinnangul on lavastuses käsitletav põgenike teema ka Eestis oluline, sest maailma konfliktikolletest saabuvate põgenike laine on mõjutanud Lõuna- ja Lääne-Euroopat, kuid see ei jäta puutumata ka meid.

"Tahame me seda või ei, peame sellele mõtlema, need põgenikelained ei peatu, sest sõjad ei lõpe, aina tuleb uusi ja uusi. Seega on see näidend kunsti saatusest ja inimestest, kellele ei ole elus enam midagi järele jäänud," sõnas ta.

Eesti näitlejatega töötamist hindab lavastaja kõrgelt ja tema hinnangul on see tavatu, et ühes väikses riigis on nii palju andekaid näitlejaid. Ehkki keelebarjäär mõjutab natuke tööd, ei ole see Kiselovi sõnul tegelikult probleem ning talle meeldib ka Eesti teatripubliku suhtumine.

"Eestis on see tähelepanuväärne, et isegi finantsiliselt kõige raskemal ajal nagu praegu käiakse teatris, toetatakse teatrit ja teatakse, et teater on eriline paik, kus hing elab, ning seal on vaja olla. Nii et lavastajale on see väga tore," nentis Kiselov.

Lavastuses "Nelipühad" kasutatakse Arvo Pärdi muusikat. Bulgaaria lavastaja peab Pärti geeniuseks ja erakordseks inimeseks.

"Paljud neist meloodiatest olidki kirjutatud 1980ndate lõpus ja 1990ndate alguses, kui toimus üleminek, millest näidend räägib. Nii et selle ajastu dramatism peegeldub ka Pärdi muusikas. Mulle tundub, et see on ainus, mida seal kasutada, eriti veel, kuna teeme seda Eesti Draamateatris – see on kõige loomulikum kombinatsioon," sõnas ta.

Kiselov on lavastajana pidevas liikumises: järgmise lavastuse teeb ta Peterburis, kus toob lavale Berthold Brechti "Galilei elu", seejärel loodab taas Tallinnas töötada, kuid läbirääkimised selles osas alles käivad, ning suundub siis lavastama Ühendriikidesse.