информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Õmblejannad

Jean-Claude Grumberg

Etendus on ühe vaheajaga ning kestab 2 tundi ja 30 minutit.

Artur Alliksaar kirjutab:
Laiub surm nagu lävi
läbi hommikuao.
Aga mälu ei hävi,
sest et olnu ei kao.

Jean-Claude Grumbergi näidendi tegevus algab 1945 Pariisis ja "Pariisi lõbusad naised" ehk ühe õmblusateljee õmblejannad peavad ennast ikka ja jälle kokku võtma, oma tööd tegema ning läbielatud õudustest üle saama.

Sõda on läbi, kuid masendavad tagajärjed ei kao inimeste hingest. Ellujäänute osaks jääb lein. Kuid inimene ei saa elada ainult õnnetuses ja õnnetusega harjumises. Inimene peab tõusma põlvilt püsti. Inimene peab leidma endas rõõmu, et jälle suuta naerda. Et jälle suuta elada! Aidata võib teinekord ka imepärane shanssoonimuusika, sest laul leevendab valu.

Grumbergi näidendi väikeses naiste kollektiivis on igaüks isemoodi: kes traagiline, kes koomiline, kes kaotas mehe, kes alles nüüd leiab, kes elab laste nimel, kes võitleb, lepib või kaotab.

Kui ühte tuppa kogunevad kuus õmblejannat, siis võib kergesti ju tüli tõusta. Ent kui ümberringi tülitsevad riigid ja rahvad, siis hoiavad naised kokku. "Õmblejannade" kohta on öeldud, et see on komöödia, mille põhjas viirastub kuristik. Üks väheseid uue aja tükke, kus naerdakse läbi nutu ja nutetakse, naeruvõru suul.

Prantsuse näitekirjanik Jean-Claude Grumbergi näidend "Õmblejannad" pärjati aastal 2000 aastal Moliére´i auhinnaga.

Esietendus 28. jaanuaril 2005 väikses saalis.

Lavastaja Kadi Tudre (külalisena)
Kunstnik Pille Jänes (külalisena)
Liikumisjuht Oleg Titov(külalisena)
Helilooja ja muusikaline kujundaja Henn Rebane
Tõlkija Inge Eller

Osades: Maria Avdjushko, Kersti Kreismann, Harriet Toompere või Britta Vahur, Elina Reinold (külalisena), Külli Reinumägi (külalisena), Pille Lukin (külalisena), Henn Rebane (külalisena), Ain Lutsepp, Guido Kangur, Ivo Uukkivi, Tõnu Mikiver, Alex Viik (külalisena).

Число Начало Заметки Зал