информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Pühapäeval esietendub väikses saalis Galcerani "Pangalaen"

Pühapäeval, 17. jaanuaril saab lavaküpseks „Pangalaen“, Hendrik Toompere neljas Galcerani-lavastus Eesti Draamateatris.

Lavastuses on tegelasi kaks, pangast 3000-eurost laenu küsima tulnud mees (Priit Võigemast) ja pangakontori juhataja (Hendrik Toompere), nende vahel areneb välja poolteisetunnine manipuleerimise meistrikursus. Mängu ilu ja põnevus sünnib sellest, et muutuma hakkavad väljapressija ja järeleandja, olukorra peremehe ja tupikus olija positsioonid. Manipuleerija parim abimees on teadagi teise inimese hirm. Toida hirmu vajalike sõnadega, anna talle piisavalt materjali ja hirm ehitab ise inimesele silme ette kõikvõimalikud ja -võimatud kohutavad pildid ja aitab neid kujutlusi ka tõe pähe võtta.

Autor Jordi Galceran on öelnud, et talle on alati meeldinud lood kelmidest ja et peaaegu kõigis tema näidendites on tegu petturitega. Küsimusele, kas ta on ise kunagi olnud manipuleerija või manipuleeritav, vastas ta: „Minu elul pole minu näidenditega midagi pistmist. Aga kõik me oleme manipuleeritava rollis. Piirdun sellise vastusega, et ma olen abielus“ (intervjuu „Lekke“ kavalehel).

„Pangalaen“ on Hendrik Toomperele juba neljas Jordi Galcerani näidendi lavastus Draamateatris, varasemad on „Grönholmi meetod“ (2008), „Cancún“ (2011) ja „Leke“ (2013).

Jordi Galceran
„Pangalaen“
Lavastaja Hendrik Toompere
Kunstnikud Riina Degtjarenko ja Ervin Õunapuu
Tõlkinud Margus Alver
Osades Priit Võigemast (külalisena) ja Hendrik Toompere