информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Südamete murdumise maja

Bernard Shaw

"Südamete murdumise maja" annab Käsmus kaks lisaetendust

Eesti Draamateatri ja "Virumaa Muuseumid" koostöös sündinud suvelavastus "Südamete murdumise maja" annab 28. augustil kell 20.00 ja 29. augustil kell 14.00 publiku soovil kaks lisaetendust. Käsmu Meremuuseumi vahi Aarne Vaigu maja ees juba kaks suve seisev publikutribüün võetakse pärast 49 etendust ja 19 584 pealtvaatajat lõplikult maha.

Käsmu mereküla, mis on 100 aasta jooksul näinud ligi 64 kaptenit, jätab 29. augustil hüvasti teatrikapteniga - lavastaja Roman Baskini kehastatud karismaatilise Shotoveriga.

Eelmise aasta 27. juunil Roman Baskini lavastaja käe all esietendunud Bernard Shaw näidend on olnud kahe aasta lõikes ülimenukas. Kriitikute poolt eelmise aasta stiilseimaks suvelavastuseks tituleeritud lugu tõi Teatri Aastapreemia Boss Mangani rolli eest Tõnu Aavale.

Näidendi eessõnas selgitab Shaw pealkirja "Südamete murdumise maja" ? see on ennesõjaaegne Euroopa intelligents oma rafineeritud ja laisas olesklemises. Näidendi alapealkirjaks on "Fantaasia vene stiilis inglise teemadel". Shaw väitel on ta kirjutanud selle otseselt Tðehhovi mõjutusel, kellel südamete murdumise majast on kolm näidendit ("Kirsiaed", "Onu Vanja" ja "Kajakas").

On hilissuvine äikese-eelne nädalalõpp vana kapten Shotoveri laevakujulises majas. Koguneb põnev seltskond nii kutsutud kui ka ootamatuid külalisi. Kaptenil, kes kuulu järgi olevat oma hinge Sansibaris kuradile maha müünud, on kaks veetlevat ja võimukat tütart. Nende eestvedamisel klaaritakse sel õhtupoolikul mitmeid suhteid - vesteldakse, armastatakse, musitseeritakse, targutatakse, võrgutatakse, pettutakse, paljastatakse ennast ja teisi. Saatuslik äike läheneb ? kuni kruusaaugus plahvatab kapteni dünamiidivaru ja mõnedki äri- ja armuvahekorrad jooksevad raginal karile.

Roman Baskin, lavastaja: "Kes ei mäletaks Henry Higginsi sügavaid õhkamisi: "Miks pole naine nii loodud kui mees!?" Bernard Shaw põletav sarkasm laseb sama teema juures vaevelda veel paljudel oma tegelastel. Ei pääse sellest ka kapten Shotover "Südamete murdumise majas". Sugudevahelised suhted on Shaw lemmikteema ja selle meisterlik käsitlus kutsub ta näidendeid ikka ja jälle lavastama.

Eestis on kaptenite küla Käsmu. Raske on kujutleda paremat keskkonda "Südamete murdumise majale", kuna selle tegevus toimub vana laevakapteni majas. Shaw mainib, et ta on kirjutanud selle näidendi vene stiilis inglise teemadel, aga ometi mõjub see kaasaegsena ka tänases Eestis.

Lavastaja Roman Baskin
Kunstnik Ann Lumiste

Osades: Carmen Mikiver, Epp Eespäev, Kaie Mihkelson, Kleer Maibaum, Roman Baskin,Veikko Täär, Raivo E. Tamm, Volli Käro, Tõnu Aav.

Число Начало Заметки Зал