Teekond ajaloolistesse teatrimajadesse

Teekond Baltikumi ajaloolistesse teatrimajadesse

Iga vana teatrimaja on palju enam kui teater. Ta jutustab alati ka kultuuri, rahvuse, riigi, linna lugu, suurkujude ja vaatajate, selle paiga tavade ja suhtlemise lugu. Ja mis tähtsamgi: neis teatrites luuakse vanade ja uute lugude põimingust meie praegust ja jätkuvat kultuurilist identiteeti.  

Euroopas on sõdadest hoolimata säilinud palju imelisi vanu teatrimaju, mida üha enam ka väärtustada osatakse. Ajalooliste teatrihoonete assotsiatsioon Perspective algatas selle ainulaadse pärandi paremaks tutvustamiseks rahvusvahelise koostöövormi: ajalooliste teatrimajade teekonnad. Selliseid teekondi on kümmekond: Nordic Route (Taani, Norra ja Rootsi), German Route (Saksamaa), Emperor Route (Austria ja Tšehhi Vabariik), Italian Route (Itaalia), Channel Route (Belgia, Madalmaad ning Suurbritannia), Adriatic Route (Sloveenia, Horvaatia, Bosnia ja Hertsegoviina, Montenegro, Austria).

Kevadel avati uus ajalooliste teatrimajade marsruut Baltic Route. Eestist kuuluvad sinna Eesti Draamateater (hoone valmimisaasta 1910) ja Vanemuise väike maja (1918) kui peaaegu autentsena säilinud sajandivanused teatrihooned.

Ajalugu on läinud nii, et Eesti Draamateater on Eestis vanim säilinud teatrihoone. Varasemad, uhke valge Vanemuine Tartus (1906) ja Endla Pärnus (1911) hävisid II maailmasõjas, ning seltsimajad, kus küll palju teatrit tehtud, pole päriselt teatriks ehitatud ning on samuti hävinud või oluliselt ümber ehitatud. Meie hea naaber, eesti kultuuriloos väärikas Estonia valmis 1913. aastal ning õnneks taastati pärast sõjapurustusi, kuid ehitati selle käigus ka kohati natuke ümber.

Balti teekonna põhjatipust startiva rändaja esimene peatuspaik oleks Eesti Draamateater  ning järgmine Vanemuise väike maja. Lätis viib tee Läti Rahvusooperisse (1856) ja Läti Rahvusteatrisse (1897), Leedus Vilniuse Vene Draamateatrisse (1913). Poolas jäävad teele Varssavi Arnold Szyfmani Polski Teater (1913) ja Kuninglik teater vanas suveresidentsis (1788), Lossimuuseumi teater Lancutis (1792), Julius Słowacki Teater Krakovis (1893), Adam Mikiewiczi teater Cieszynis (1910).

Balti teekonna koordinaator on Zbigniew Raszewski Teatriinstituut Varssavis.

Kiire pilgu kogu kaunile teekonnale saate heita youtube’is, otsides märksõna Balticroute trailer. The European Route of Historic Theatres. Teiste teekondade ja Euroopa vanade teatrihoonete kohta leiab linke Eesti Draamateatri kodulehelt.