TÕNU AAV

näitleja

Eesti Draamateatris 1961. aastast

Sündinud
21. jaanuaril 1939 Tallinnas

Lõpetanud
TRK lavakunstikateedri 1961 (I lend)

Töötanud
Alates 1961. aastast Eesti Draamateatri näitleja

Praegu mängukavas
Aarne, Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumi direktor – Mika Keränen Kuldne Lurich

Lavastused Eesti Draamateatris
1992 Artur Adson Iluduskuninganna

 Rollid Eesti Draamateatris
1961  Cosmé – Pedro Calderon Nähtamatu daam
1961  Pan Hurdalek – Vladislav Blažek Kolmas soov
1961  episood – Nazim Hikmet Kaks kangekaelset
1961  Urmas – Mart Raud Suveöö ilmsi
1961  metsamees Tiit – Ardi Liives Siinpool horisonti
1962  sepp Aslak, Troll, Vargusevarjaja, Hull, Tekipoiss, Kokk – Henrik Ibsen Peer Gynt
1962  Schweizerkas – Bertolt Brecht Ema Courage ja tema lapsed
1962  Sikk – Anton Hansen Tammsaare, Voldemar Panso Inimene ja jumal
1962  sõdur – Juri Oleša Kolm paksu
1962  ohvitser – Ardi Liives Millest vaikis prohvet
1962  Toomingas – Oskar Luts Kevade (sisse õppinud 1954. a lavastusse)
1963  Menusk – Oskar Luts Tagahoovis
1963  Leiutaja, Tuletõrjuja, Direktori saatja, Üliõpilane – Vladimir Majakovski Lutikas
1963  Jaak – Egon Rannet Haned
1963  Elmar Laube – Valdo Pant Avarii
1963  militsionäär, Uku – Ardi Liives Viini postmark
1964  Elevant – Immanuel Pau Elukooli õppemaks
1964  kohtu kaasistuja, ballikülaline – Anton Hansen Tammsaare, Andres Särev Pankrot
1964  parteikomitee liige – D. Pavlova Südametunnistus
1964  Lauri – Juhan Smuul Kihnu Jõnn
1964  pillimees – Viktor Rozov Pulmapäeval
1965  Mati – Egon Rannet Karikas ja madu
1965  Mats Look – Egon Rannet Veripunane roos
1965  taksojuht – Vadim Korostõljov Brigantiin
1966  Thersites – William Shakespeare Troilus ja Cressida
1966  pastor – Jan Drda Patune küla
1966  Autor – Juhan Smuul Polkovniku lesk
1966  Petja – Eduard Radzinski Tehakse filmi
1966  rätsep Taar – Anton Hansen Tammsaare, Andres Särev Vargamäe
1967  lugeja – Heinrich Heine Ajalaulud
1967  Švatš – Boriss Lavrenjov Murrang
1967  Joki – Ardi Liives Kallimast kallim
1967  Mashkov – Viktor Rozov Vilistlased
1967  Ärni monoloog "Hanilaiu matused" – Juhan Smuul Monoloogid
1968  Linnapea, Alfred Ill – Friedrich Dürrenmatt Vana daami visiit
1968  Ärni monoloog "Suvitajad" – Juhan Smuul Monoloogid
1968  Superboy – Egon Rannet Kriminaaltango
1968  Wagner – Johann Wolfgang Goethe Faust I
1968  Jõnn – Juhan Smuul Kihnu Jõnn
1969  Hoia-mis-on; Anna-et-aitab – Johann Wolfgang Goethe Faust II
1969  Anytos; Ülemkohtunik – Hans Luik Kaks kuulsat kurjategijat
1969  ajakirjanik; 5. tunnistaja – Peter Karvaš Seitse tunnistajat
1969  Jaak – August Kitzberg Kosjasõit
1969  Zagorski – Mihhail Šatrov Kolmekümnes august
1969  Abakus – Ardi Liives Monolisk
1970  Majaperemees – Anton Hansen Tammsaare Ma armastasin sakslast
1970  Colas Breugnon – Romain Rolland, Eduard Ralja Elame veel
1970  Harold Corringe – Peter Shaffer Must komöödia
1971  Caesar Rupf – Friecrich Dürrenmatt Romulus Suur
1971  Borkin – Anton Tšehhov Ivanov
1971  Konferansjee – Ilf ja Petrov Kaksteist tooli
1971  James Tyrone – Eugene O'Neill Pikk päevatee kaob öösse
1972  Eedi – Tammsaare, Panso, Küla Inimene ja inimene
1972  Franz Jura – Hermann Bahr Mees, naine ja kontsert
1972  Korovin – Aleksandr Volodin Ära jäta mind
1973  Teadja; Jaanus – Mats Traat, Voldemar Panso Tants aurukatla ümber
1973  Pavel Rusu – Ion Drutse Meie nooruse linnud
1973  teener – Max Frisch Santa Cruz
1974  Attercliffe – John Arden Seersant Musgrave'i tants
1974  vend – Rein Saluri Külalised
1975  maksunõudja – Teuvo Pakkala Parvepoisid
1975  Lord Hastings – William Shakespeare Richard III
1975  Nösunina – Vladimir Šukšin Energilised inimesed
1976  Potapov – Aleksandr Gelman Ühe koosoleku protokoll
1976  Tõnu – Enn Vetemaa Roosiaed
1977  Kutov – Konstantin Trenjov Ljubov Jarovaja
1977  Peremees; Ordumeister – Jaan Kaplinski Neljakuningapäev
1978 Okunev – Aleksandr Gelman Tagasiside
1978  Dovre vana – Henrik Ibsen Peer Gynt
1978  Hauakaevaja – William Shakespeare Hamlet
1979  Szücz – Karoly Szakonyi Saateviga
1980  Laatsarus – Jordan Radièkov Laatsaruse lugu
1980  Hans von Schulmann – Aigar Vahemetsa Maailmareis
1980  agronoom – Heino Kiik Tütarlaps ja teised
1980  Artemjev – Lev Tolstoi Elav laip
1981  I sõdur – Nikolai Baturin Anekdoot Charoni venest
1982  Timotheus – Niccolo Machiavelli Mandragora
1983  Hotelliomanik – Sigfried Lenz Süütute aeg, süüdlaste aeg
1984  Krahv Lieven – Jaan Kross Keisri hull
1984  Schulz – Anton Hansen Tammsaare Armastus ja surm
1984  Sabitzan – Tšõngõz Ajtmatov Ja sajandist on pikem päev
1985  Reg – Alan Ayckbourne Norman Vallutaja
1985  Pavel Kirsanov – Ivan Turgenev Isad ja pojad
1986  Taar – Anton Hansen Tammsaare, Kalle Kurg Liigvesi (Tõde ja õigus I, V)
1986  Reenus – Oskar Luts Paunvere
1987  Frank – Willy Russell Rita koolitus
1988  kindral – Jean Genet Palkon
1988  Lauret Bayoux – Robert Lamoureux Saatan inimese nahas
1989  Payne – Georg Büchner Dantoni surm
1989  Marius – Athol Fugard Teekond Mekasse
1990  Jaak Jooram – Huga Raudsepp Mikumärdi
1990  Louis – Françoise Sagan Klaver murul
1990  Jourdain – Molière Kodanlasest aadlimees
1991  Robert – Vaclav Havel Largo desolato
1991  Bergamin – Edmund Rostand Romantikud
1991  Matheus – Leo Fall Lõbus talupoeg
1992  Juhan Mägi – Ludvig Holberg Erasmus Montanus
1992  Kingsepp – Artur Adson Iluduskuninganna
1992  Laurits – Eduard Vilde Tabamata ime
1992  Videbolle – Michel de Ghelderode Vägeva vikatimehe võidukäik
1993  Enrique – Molière Naiste kool
1993  Säga – August Kitzberg, Mati Unt Tuleingel
1993  Papa Gigot – Robert Thomas Mõrtsukas Freddy
1994  Geheimrath – Madis Kõiv Filosoofipäev
1994  Dr Goll; pankur Puntschuh; dr Hilti – Frank Wedekind Lulu
1994  Martin Mandt – Jaan Kross Dr Karelli raske öö
1994  Robin – Andrus Kivirähk Jalutuskäik vikerkaarel
1995  Ollino – Anton Hansen Tammsaare, Priit Pedajas Mauruse kool
1995  tõre mees – Peter Shaffer Leekrüübe
1996  Pollinger – Herman Bahr Mees, naine ja kontsert
1996  Kapral – Oskar Luts Tagahoovis
1997  peigmehe isa; Troll, Eber Kopf – Henrik Ibsen Peer Gynt
1997  Boleslav – Franz Grillparzer Esiema needus
1997  Jõuluvana – Per Asplin Putti Plutti Pott
1998  Stanley – William Shakespeare Kuningas Richard III tragöödia
1998  Bill – Ray Cooney Pereringmäng
1998  Intendant Reinold – Madis Kõiv Kuradieliksiir
1998  Võlur Ozi väravavaht – Alfred Bradley Võlur Oz
1999  Gilles Tschudi – Urs Widmer Top Dogs
1999  Rongijuht – Hachfeld ja Ludwig Rongijuht ja Millipilli
2000  Don Alonso – Molière Don Juan ehk Sevilla pilkaja
2000  Dr. Einstein – Joseph Kesselring Pihlakavein
2000  Alfredo – Astrid Lindgren Rasmus, Pontus ja Lontu
2000  episood – Pedro Calderon Elu on unenägu
2001  SM 05623 (mängib farmerit), kelner – Alan Ayckbourn Koomiline potentsiaal
2001  Kuningas; Ülempreester; Tseremooniameister – Terry Pratchett Mort. Surma õpipoiss
2001  Isand Blazius – Alfred de Musset Armastusega ei naljatleta
2001  Magnus – Tom Stoppard Tõeline inspektor Koer
2002  Preester – Eva Koff Meie isa
2003  Boss Mangan – George Bernard Shaw Südamete murdumise maja
2003  Heldur – Andrus Kivirähk Uus jõuluvana
2004  sm Aleksandr – Madis Kõiv Finis nihili
2004  Underwood – Alan Bennett Õuedaam
2005  Michelangelo – Mart Kivastik Savonarola tuleriit
2005  mõrtsukas – Paul Lucas Juhus on pime
2005  August Wiera, Veller – Andrus Kivirähk Adolf Rühka lühikene elu
2006  Charley, naaber – Arthur Miller Müügimehe surm
2006  Schaaf – Ivan Turgenev Kuu aega maal
2007  II järgu valvur – Jean Anouilh Antigone
2007  Werle – Henrik Ibsen Metspart
2007  Rantala – Antti Tuuri Jõgi voolab läbi linna
2008  külaline – Madis Kõiv Lõputu kohvijoomine
2009  Bartolomé San Juan – Juan Rulfo Pedro Páramo
2009  Herr Kellakägu – David Wood Piparkoogimehike
2010  politseinik Kuul; Viki – Mika Keränen Varastatud oranž jalgratas
2011  elektrik; kelner – Ernest Hemingway Viies kolonn
2012  Ferapont – Anton Tšehhov Kolm õde
2014  Aarne, Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumi direktor – Mika Keränen Kuldne Lurich

Rollid mujal
1992  jutustaja – Kreutzwald Kalevipoeg (vabaõhuetendus)
1992  Harrison Howel – Porter Suudle mind, Kate RAT Estonia
1994  Barney – Simon Viimane romantiline armastaja Vanalinnastuudio
1993  Konferansjee – Toomas Kall Prügikast 2 Vanalinnastuudio
1973  Reede – Ardi Liives Uued Robinsonid
1975  Autor, Jõnn, Ärni – Juhan Smuul Muhedad muhulased Atlandi pial
1978  Mees – Tuulik Kaine mees taskus kut kaisutuvi
1982  segakava Pidu lõpeb pauguga
1985  Artist – Vladislav Korzhets Sirkuse sildi all
2008  Tormis/Kaljuste/Jalakas Eesti meeste laulud Von Krahli Teater
2008  Gustav Ernesaks – Ivar Põllu Ernesaks ja Oamats Harju-Jaani kirikumõis

Muu
1963. aastast esinenud Kirjanike Majas kirjanduslikel kolmapäevadel, 1967 sooloõhtu. 1970ndatest aastates alates esinenud väga paljude soolokavadega kohvikklubides, pidudel.

Mänginud kahekümnes filmis, neist olulisemad: Eerik – Saar, Kiisk Me olime 18-aastased 1965; Ervin – Smuul, Müür Kirjad Sõgedate külast 1966; Ludvig – Didõk, Paskaru Marianna 1967, Moldovafilm; Tent – Anvelt, Karasjov Lindpriid 1970, Eesti Telefilm; Regenbach – Maslov, Ptshjolkin Albatrossi viimne reis 1971, Moskva Televisioon 4 seeriat; Rezen – Gurin Noor Venemaa 1981, Gorki nim stuudio, 13 seeriat; Traat Puud olid, puud olid hellad velled 1983, Ränk ja Kilk 2001.

Mänginud telelavastustes 1967–1982: Shvarts Tavaline ime, Dürrenmatt Meteoor, Must luik, Shvarts Draakon, Tsooru – Vaidlo Humakefümunupu kabinet, Altõnin – Tere tulemast, papad 1970, Sancho Panza – Lunatsharski Hüvasti, mu kallid, Maria, Minu sõber, Provintslanna 1971, Ahven – Smuul Mõrv Rannu teemajas 1971, Bixio trio 1973, Shvejk – Hashek, Pant Viimane langeb välja, Maskiga ja maskita, Faratajevi fantaasia, Truu naine, saatesari Estraadi tähestik Aav, Cesar Ruff – Dürrenmatt Romulus Suur. Mängib Feliks Vissi seriaalis Õnne 13 alates 2003.
Mänginud Eesti Raadio kuuldemängudes alates 1952. aastast (Kapiton Butõrjov – Lev Kassil Mu kallid poisid).
Heliplaadid, kassetid, CD-d: Alice imedemaal; Eesti looduslüürikat; Onu Remuse jutte, Oskar Luts 1887-1953; Lilli Promet. Valik proosat ja luulet; Juhan Smuul Ärni monoloog. Suvitajad; A.H. Tammsaare; Oskar Luts; Karupoeg Puhh I ja II; Juhan Jaik Tondijutud; Karlsson katuselt; Muumitrolli lood; Krokodill Gena; Vahva sõdur Shvejiki juhtumised maailmasõja päevil.

Tunnustus
1964  I koht keskmises rühmas neljandal kutseliste sõnakunstnike konkursil
1964  Tallinna Täitevkomitee aukiri
1966  Tallinna Täitevkomiteeaukiri (Teatri 50. juubel)
1967  kultuuriministeeriumi aukiri
1968  Teatriühingu I preemia (Monoloogid, Vilistalsed, Kallimast kallim, Faust)
1968  ELKNÜ Keskkomitee aukiri
1969  Teatriühingu aastapreemia (Kihnu Jõnni nimiosa, Anythos ja Ülemkohtunik Kaks kuulsat kurjategijat)
1970  Kultuuriministeeriumi diplom VII vabariikliku teatrikuu läbiviimise eest
1971  ENSV teeneline kunstnik
1972  sõnakunstnike konkurss III preemia (Majakovski Hästi ja Smuuli Mare Tüürimees)
1972  aastapreemia (Pikk päevatee kaob öösse, Inimene ja inimene)
1976  Teatriühingu aastapreemia (Potapov Ühe koosoleku protokoll)
1986  Teatriühingu aukiri
1989  Kehtna NST laureaat
1989  Rapla EKP Rajoonikomitee ja Täitevkomitee aukiri 50. a juubeli puhul
1989  Teatriliidu aukiri
1989  Riikliku Kultuurikomitee aukiri
1989  EKP Lenini Rajoonikomitee ja Täitevkomitee aukiri 50. a juubeli puhul
1991  Eesti teatrikunsti aastaauhind parimale meespeaosatäitjale (Kodanlasest aadlimees)
1992  huumoripreemia Meie Mats
2001  Valgetähe V klassi teenetemärk
2004  Eesti teatrikunsti aastaauhind parimale meeskõrvalosatäitjale (Boss Mangan Südamete murdumise maja)
2010  Oskar Lutsu huumoripreemia

________________________________________________________________

Loe lisaks:
* Tõnu Aav: kõik rollid pole puravikud
* Tõnu Aav, rahvakunstnik tööjahil