Wabadusrist

Indrek Hargla

Etendus on ühe vaheajaga ning kestab 3 tundi ja 30 minutit.

Võib juhtuda, et selle lavastuse sisu ja teemad salastatakse 30 aastaks. Uus Vaikiv Ajastu.
Lugu räägib EW-aegsest tagatoast. Kuidas 1924 loodi koorekihi klubi Centum. Aia tn 12. Seal tehti poliitikat, aeti äri, peeti balle, võeti vastu Euroopa diplomaate ja kuninglikke päid, spioneeriti. Pidu kestis 1940. aastani.
Me näeme, kuidas Päts oli osav mängur poliitikamaastikul. Kuidas Laidoner suutis oma võlgadega endale kaela tõmmata poliitilise krahhi. Kuidas punased manipulaatorid eesotsas Reiga olid Eestis alati võimu juures. Kuidas suurärimees Puhk maksis kõik kinni. Kuidas Eenpalu salapolitsei struktuuri tegi. Kuidas välisministrid ja diplomaadid Pusta ja Piip Pätsu ajal patarei vanglas olid. Kuidas vabadussõjalastest tehti jõuga fašistid ja Sirk oma otsa leidis.
Tegelikult teatakse eelmisest Eesti Vabariigist ainult paraadportreesid. Me ei tea, mida tegelikult tähendas toonane vaikiv ajastu. Aga me teame, kuhu see viis. Tundub, et mustrid on taaskorduvad. Võimul ei tohi olla liiga kaua.
Selles lavastuses näeme muuhulgas ka Ants Eskolat, zeppelini, mis lendas yle Tallinna, me näeme Eesti kurikuulsat tennisematši ja kuidas Palusalu enne Berliini olympiakulda Patareis vangivalvur oli.
Jahmatavad paralleelid tänapäevaga.

Hendrik Toompere

Esietendus 4. aprillil 2014 suures saalis.

Lavastaja Hendrik Toompere
Kunstnik Ervin Õunapuu (külalisena)
Muusikaline kujundaja Lauri Kaldoja (külalisena)
Liikumisjuht Üüve-Lydia Toompere (külalisena)

Osades Ivo Uukkivi, Ain Lutsepp, Tõnu Oja, Jüri Tiidus, Harriet Toompere, Guido Kangur, Indrek Sammul, Uku Uusberg, Roland Laos, Raimo Pass, Marta Laan, Liisa Pulk (külalisena), Liis Haab (külalisena), Tiit Sukk, Lauri Kaldoja (külalisena).

Mänguajad Algusaeg Kirjeldus Saal